Z variantních návrhu, které zpracoval heraldik Miroslav Pavlů, zastupitelovo obce vybralo znak v podobě štítu modré barvy s červenou krokoví se zlatým trnitým lemem, nahoře provázenou zlatými liliemi a dole zlatou utrženou hlavou gryfa s červenou zbrojí. Nejlepším návrhem vlajky byl vybrán modrý list s červeným šikmým pruhem, širokým jednu pětinu šířky listu, lemovaným po obou stranách žlutým trnitým proužkem.
V žerďové části se žlutou lilií, ve vlající části s utrženou zlatou hlavou gryfa s červenou zbrojí. Poměr šířky k délce listu je 2:3. Předložené návrhy schválila Heraldická komise Parlamentu ČR. Symboly byly obci uděleny podle § 34a odst. 2 zákona o obcích předsedou Poslanecké sněmovny dne 4.6.1998.
Autor návrhů vycházel z historických podkladů, zejména z informací o založení Bozkova a držbě panství k nimž obec v historických dobách náležela. Zároveň do návrhů zapracoval symboliku nejvýznamnějších bozkovských stavebních a přírodních objektů (kostel a jeskyně).
Barvy obecních symbolů (zlatá a modrá) jsou erbovními barvami pánů z Lemberka. Z doby jejich panování (1356) je první písemná zmínka, tehdy Havel Húba z Lemberka daroval klášteru Hradiště nad Jizerou kus lesa, ve kterém mniši založili farnost u Panny Marie v Bozkově. Zlatá a modrá jsou i barvami Valdštejnů pozdějších majitelů navarovského panství kam Bozkov náležel koncem 14 století. Mariánské lilie symbolizují kult Panny Marie i zasvěcení místního kostela.
Z erbu hrabat Des Fours, kteří měli Bozkov v držení od roku 1635 do roku 1748, byla převzata zlatá gryfí hlava s krkem a červená krokev se zlatým lemem. Upravený pilovitý lem evokuje dojem podzemních prostor Bozkovských dolomitových jeskyní.
Podle § 34a odst. 3 zákona o obcích mohou znak a vlajku obce užívat kromě obce i jí zřízené nebo založené organizační složky a právnické osoby. Jiné subjekty mohou užívat znak obce jen s jejím souhlasem. K užívání vlajky obce není její souhlas nutný.