Přijměte prosím oficiální informaci od starosty obce. Situace je taková, že k dnešnímu dni 2.4.2020 je v naší obci potvrzeno 9 pozitivních výsledků výskytu Covid – 19. Samozřejmě, že chápu Vaše obavy a strach. Tento vir zdá se nevyzpytatelný a objevil se i  v naší rodině, tak samozřejmě máme o něco větší zkušenosti než vy, kteří jste v poslední době prošli respiračním onemocněním a přičetli jste ho každoročním potížím těchto onemocnění v tomto období.

Ať je to jakkoliv dbejte všech doposud vydaných opatření, snažte se zároveň úplně vypustit kontakt se staršími rodiči a prarodiči. U nich je tato situace opravdu nejsložitější.(viz moje teta Dobroslava Prokopová) Ta neměla v podstatě jiné příznaky, než absolutní ztrátu fyzické kondice a dnes leží na infekčním oddělení liberecké nemocnice s potvrzenou nákazou Covid-19, bez příznaků, podpory dýchání a její stav je uspokojivý.

Je jasné, že se o starší musíme postarat, ale snažte se o co nejkratší a nejnutnější kontakt. Samozřejmě pokud to jde vše s rouškou, odstupem a s dodržením těch nejbezpečnějších hygienických návyků, které zvládnete.

Rozhodně to není  tak, že kdo je nakažen, je vinen. Objevují se takové spekulace ve společnosti a jsou odsouzeníhodné. Doufám, že zde v Bozkově nic takového nehrozí, že dovedeme pochopit vážnost situace a vyjadřovat sounáležitost s druhými i v těchto těžkých chvílích svým zodpovědným chováním, rozumným uvažováním a oprostíme se od vytváření atmosféry známé z dob ,,honů na čarodějnice“.

Jsem v kontaktu s hlavními hygieniky okresu Semily a libereckého kraje, ti v žádném případě neuvažují o zavření vesnice. Doporučují, aby kdo pocítí nějaké příznaky, které lze definovat jako velmi podobné příznakům klasického respiračního onemocnění (zvýšená teplota, bolest hlavy, ztráta čichu a chuti, dušnost, rýma, kašel, bolest kloubů), nebo i ti, kteří byli ve styku s nakaženými osobami, ale zatím žádné příznaky nemají, aby se přihlásili na telefonním čísle:

737 425 436 Ing. Holatová Jitka v pracovní době.

Po posouzení Vašeho zdravotního stavu budete objednáni na otestování buď na konkrétní odběrové místo, nebo bude odběr uskutečněn pomocí odběrového týmu přímo u Vás doma. Prosím Vás mluvte otevřeně o svých příznacích, přiznejte je, nebojte se nechat otestovat a buďte tak ohleduplní nejen k sobě, ale i ke svému okolí.

Názor hygieniků je rovněž takový, že si v nedávné minulosti spoustu z nás nákazou prošlo a již se uzdravilo, ale ještě i po uzdravení můžete být potencionálními přenašeči, tak pozor na to.

Kdož jste zaměstnaní v pozicích první linie a máte obavy, abyste nezanesli nákazu na pracoviště, můžete se rovněž obrátit na výše uvedený kontakt, nebo na mě 724 180 473

Na obecním úřadě je k dispozici desinfekce. Je nutné si přinést nějakou menší lahvičku na odlití. Jsou zde k dispozici také jednorázové rukavice. Vše v omezeném množství, ale sháníme další.

Budu se každý den snažit zajistit informace o aktuálním stavu a sdělovat je na úřední desce a ve zdejším obchodě a samozřejmě na stránkách obce Bozkov.

S pozdravem starosta Stanislav Doubek 2.4.2020 16:30